Z widokiem na Klasztor Montserrat... + przydatne informacje 2019 rok

By Travelgirl - 2/04/2019

https://zplanembezplanu.blogspot.com/2019/02/z-widokiem-na-klasztor-montserrat-praktyczne-informacje.html
Montserrat marzyło mi się już od jakiegoś czasu… Piękne widoki, wspaniała architektura klasztoru, ciekawa legenda i historia, a to wszystko w zasięgu jednodniowej wycieczki z Barcelony. Po pierwszym internetowym researchu, dotarcie tam innym środkiem transportu niż autem, może wydać Ci się nieco skomplikowane. Nie pomagają różne, czasem sprzeczne i często nieaktualne informacje. Koniec końców jest banalnie proste. Chcąc jednak zaoszczędzić Ci czasu i nerwów, postanowiłam stworzyć ten post, w którym znajdziesz dokładne i przede wszystkim aktualne na 2019 rok (w ramach możliwości będę się starała aktualizować post) informacje jak dostać się z Barcelony na Montserrat. Będzie też o miejscu, z którego widać Klasztor Montserrat w całej okazałości. Zainteresowany? Czytaj dalej.

Jak dojechać?


Możliwości jest co najmniej kilka. Jak już pisałam, można dojechać autem i to zapewne jest najprostsze rozwiązanie. Czy najbardziej opłacalne finansowo? Tego nie wiem. My zdecydowaliśmy się pojechać pociągiem i to na tej opcji tutaj się skupię. Na początku musisz dostać się na Placa Espanya (w zależności od tego gdzie nocujesz w Barcelonie możesz dojść pieszo lub dojechać metrem). Tam wsiadasz w pociąg Linia R5 i jedziesz bezpośrednio do stacji Aeri Montserrat lub Monistrol Montserrat. To jednak jeszcze nie koniec drogi, w zależności co wybierzesz (i na której stacji wysiądziesz) masz do wyboru odpowiednio kolejkę linową (Aeri) albo kolej zębatą (Cremallera). Cenowo wychodzi tak samo, więc wszystko zależy od tego co wolisz. Musisz się jednak zdecydować już w momencie kupowania biletu na pociąg R5, później nie będzie odwrotu. Nie możesz też w jedną stronę wybrać wagonika linowego, a w drugą zębatki (przynajmniej nie wtedy kiedy kupujesz bilet łączony). Co do kupowania biletu, na stacji Placa Espanya, a dokładnie naprzeciwko Linii R5 znajdziesz samoobsługową budkę, w której kupisz różne wersje biletów na Montserrat. Tak więc jeszcze raz, jeżeli wybierasz wagonik linowy, musisz wysiąść na stacji Aeri Montserrat (bilet Cable Car version), jeżeli wolisz kolej zębatą, stacja Monistrol Montserrat (bilet Cremallera funicular version). Przy budkach od samego rana stoją pracownicy, którzy chętnie Ci pomogą jeżeli będziesz miał jakieś wątpliwości. Warto dodać, że stacja Placa Espanya jest olbrzymia, trzeba uważnie iść za znakami prowadzącymi do R5. Lepiej też zjawić się tam trochę wcześniej, żeby mieć zapas czasu. Pociąg z Placa Espanya jedzie około godziny, następnie kolejka linowa około 5 minut/ kolej zębata około 15 minut. Rozkłady są raczej dopasowane, więc nie trzeba długo czekać na kolejkę (chociaż w przypadku kolejki linowej bywa różnie ze względu na ilość chętnych i pojemność wagonika). W przypadku kolei zębatej (przynajmniej w godzinach porannych) idzie naprawdę sprawnie i to nie jest tak, że jedynie wagonik linowy dostarcza pięknych widoków… Pierwszy pociąg R5 ze stacji Placa Espanya odjeżdża o godzinie 08:36, kolejne co godzinę/pół godziny w zależności od pory dnia.



Ile to kosztuje?


Bilet łączony czyli pociąg R5 + kolejka linowa Aeri/kolej zębata Cremallera to koszt 21,50 w dwie strony, w jedną stronę około 12. Istnieje możliwość kupienia biletu, który zawiera dodatkowo dwa przejazdy w dwie strony innymi kolejkami górskimi (z Montserrat można wyjechać na przykład na Sant Joan, tutaj jednak uwaga, podczas naszego pobytu kolejka nie kursowała, lepiej więc to sprawdzić przed kupnem biletu) i dwa przejazdy metrem. Taki bilet to koszt około 35. Jeżeli chcesz zobaczyć inne części masywu Montserrat, a nie lubisz za dużo chodzić, taki bilet na pewno opłaci się bardziej niż kupowanie pojedynczych biletów na kolejki. Jest też opcja biletu z lunchem w cenie, ale jak się pewnie domyślasz, dość kosztowna. Oczywiście do restauracji, a raczej bufetu możesz też iść „na własną rękę”. Jedzenie jest całkiem smaczne, a ceny znośne.
Wstęp do Klasztoru jest bezpłatny. Płatne jest wejście do muzeum 7, chyba, że kupujesz bilet „All Montserrat” z lunchem cenie.



Krzyż św. Michała (Creu de Sant Miquel)


Tytuł posta nie jest przypadkowy, najlepszy widok bowiem to nie ten Z Klasztoru Montserrat, a NA Klasztor. Jakby tak się zastanowić, większość zdjęć, które widzisz w Internecie z Montserrat, to zdjęcia robione z drona, czasem z punktów widokowych albo z tarasu widokowego przy parkingu.

Punkt widokowy przy Krzyżu św. Michała oferuje wspaniałe widoki zarówno na sam Klasztor Montserrat, jak i na przełom rzeki Llobregat i pobliskie miasteczka. Właściwy szlak zaczyna się niedaleko stacji kolejki Funicular de Sant Joan. Do punktu widokowego idzie się około 20 minut, niewymagającą ścieżką, tak więc to naprawdę niewiele jak za takie widoki. Zresztą zobacz sam!




Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszam Cię na Instagrama. Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie poniżej!




Kiedy pierwszy raz byliśmy w Barcelonie, zamarzyło mi się zobaczyć Montserrat... wtedy nie wystarczyło już czasu, za to tym razem udało się to nadrobić. Przepiękne widoki 😍😍 wspaniała architektura klasztoru, do tego ciekawa legenda i historia, zdecydowanie warto tu przyjechać na jednodniową wycieczkę z Barcelony. Tym bardziej, że wcale nie trzeba wypożyczać samochodu żeby się tu dostać... więcej praktycznych informacji i aktualne ceny znajdziecie już niedługo na blogu 😊 stay tuned! __________ #montserrat #montserratmountain #montserrat2019 #barcelona #spain #igersspain #visitcatalunya #catalonia #view #mountains #mountainslover #onedaytrip #beautifulplace #tripfrombarcelona #winter #travel #travelgram #travelmypassion #travelblogger #podróże #podrozepoeuropie #blogpodrozniczy #zplanem #bezplanu
Post udostępniony przez zplanembezplanu (@zplanembezplanu_com)

  • Share:

You Might Also Like

6 komentarze

  1. Co za widoki. Uwielbiam patrzeć na świat z góry :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To tak samo jak ja! Nawet będąc w mieście zawsze wyszukuję różne punkty widokowe :)

      Usuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo! Cieszę się, że się podoba :) Pozdrawiam również

      Usuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń